Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Son Dakika, Tarsus, Yaşam 4 Ağustos 2023 107 Görüntüleme

Tüm Emeklilerin Sendikası: “Gerçekten yapılması gereken maaş artışları  yaşam koşulları dikkate alınarak yapılmalıdır”

Tüm Emeklilerin Sendikası Tarsus Şubesi kamu emekçileri ile emekliler, dul ve yetimleri de kapsayan ve yılda iki kez yapılan maaş artışının azlığına tepki olarak basın açıklaması yaptı.

Tüm Emeklilerin Sendikası Tarsus Şubesi’nin yaptığı basın açıklaması detayları aşağıdadır:

BASINA VE KAMUOYUNA

Ülkedeki enflasyondan kaynaklı hayat pahalılığı ve paranın satın alma gücünün düşmesinden dolayı, kamu emekçileri ile emekliler, dul ve yetimleri de kapsayan ve yılda iki kez yapılan maaş artışı özellikle emekliler için zulme dönüşmüştür.  1 Temmuz 2023 ‘den geçerli olmak üzere, kamu çalışanları ve emeklilere yapılan maaş artışı beklentileri karşılamadı.

6 milyon emekliye Ocak ayında hazine yardımı adı altında yapılan artışın zaten seçim rüşveti olduğu ve seçimler sonrası acısının çıkarılacağını söylemiştik.

1 Temmuz’da 6 milyon emekliye sıfır maaş artışı,  yani hiç maaş artışı yapılmamıştır. 3 milyon emeklinin maaşları ise  yüzde sıfır ile yüzde 25 aralığında artmıştır. Geri kalan emeklilerin  maaşlarında yüzde 25 artmıştır.

2023 maaş artışlarındaki adaletsizlik düzeltilmeden ,2024 yılını konuşmak ,mevcut ekonomik zulme boyun eğmek demektir.  Dahası  emeklilerin yaşam haklarının ihlali anlamını taşır.

Kamu çalışanlarının 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmeleri 1 Ağustos’ta başladı.

Memur Sen’in yetkili sendika olduğu biliniyor. Masada olacak bütün  konferadasyonların ilk olarak 2023 kayıplarının telafisini masaya yatırmaları gerekir. İkinci konu ; masada emekliler olmadan, emekliler adına  yetki kullanımı meşru değildir, demokratik de değildir.

Kaldı ki ; yetkili sendikanın bugüne kadar önerdiği veya uzlaştığı bütün  sözleşmeler kamu çalışanlarının ve emeklilerin ücretlerini  enflasyonun altında bıraktı. Her 6 ayda bir maaş artış oranlarında  enflasyon farkının ortaya çıkması başka nasıl izah edilebilir ki?

TİS görüşmeleri memur emeklilerini de  kapsadığından , emekli sendikaları tanınmalı ve masaya davet edilmelidir. Konfederasyonlardan bu yönde talep bekliyoruz. Masada konfederasyonların bu yöndeki ısrarını takip edeceğiz. Kaldı ki; maaş artış dönemleri bütün emeklileri ilgilendirdiğinden, 16 milyon emekli hesaba katılmadan yapılacak görüşmeler topaldır.

Yetkili sendikasının 2024 maaş artış  önerisi 2023 ün  toplamda reel enflasyon farkı kadardır. Normalde talepler ortaklaştırılmadan masaya oturulmamalıydı.

 

Tüm Emeklilerin Sendikası olarak bütün Konfederasyonlara ve Çalışma Bakanlığına çağrımızdır.

1- Gerçekten yapılması gereken maaş artışları  yaşam koşulları dikkate alınarak yapılmalıdır. Ortalama emekli maaşı yoksulluk sınırına endekslenmelidir. 2023 kayıpları telafi edilmelidir.

2- Emeklilere maaş bağlama oranı değişmelidir. Emeklilerin maaş bağlama oranları 2000 öncesine dönülmeden , maaşlarda yapılacak yüzdelik artışlar asla çözüm üretemez.

3-TÜİK’in  enflasyonu hesaplama verileri ve kalemleri açıklanmalıdır. Enflasyon hesabı akademik olarak izah edilmelidir.

4-Maaş bağlama oranının düzeltilmesi ile birlikte ,reel enflasyon oranına refah payı da eklenerek  maaş artışları gerçekleştirilmelidir.

Bu açıklıkla bir anlaşma olmadığı müddetçe TİS görüşmeleri topal olacak ve asla bizleri temsil etmeyecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster