İçel
Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Yaşam 18 Nisan 2023 110 Görüntüleme

Tükenmişlik Sendromu Sadece İş Hayatını Etkilemiyor

Tükenmişlik sendromunun tüm dünyaya yayılan geniş sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler sonucunda ortaya çıktığı düşünülüyor. Sendromun psikolojik, fiziksel ve davranışsal belirtileri olduğunu ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi, tükenmişlik sendromunun bireysel bir süreç olmasıyla birlikte zaman içerisinde kişinin aile, iş ve sosyal yaşam alanları üzerinde de etkisinin oluşabileceğini söylüyor.

Tükenmişlik sendromu bireyin normal şartlarda kariyerinden, arkadaşlıklarından veya aile ilişkilerinden aldığı keyfi ve başarı duygusunu azaltan zihinsel ve fiziksel bir tükenme durumu olarak adlandırılıyor. Tükenmişlik sendromunun bir anda ortaya çıkmadığını tam tersine yavaş yavaş ilerlediğini belirten Moodist Hastanesi’nden Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi, “Tükenmişlik sendromu yaşayan bireylerde belirgin isteksizlik, yoğun uyku ihtiyacı, sürekli yorgunluk hali gözlenebilir. Tüm bunlara ek olarak tükenmişlik sendromu yaşayan bireyler gün geçtikçe eleştirel yaklaşımları kabullenmekte zorlanabilir, tahammül seviyeleri azalabilir, çok kolay öfkelenebilirler. Tükenmişlik sendromunun belirtilerini davranışsal, psikolojik ve fiziksel olarak ayırabiliriz. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra zaman geçmeden önlem alınması faydalı olacaktır” diyor.

Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi Tükenmişlik Sendromu belirtilerini şu şekilde sıralıyor:

Davranışsal Belirtiler

1.     Çabuk unutma

2.     Kendini başarısız hissetme

3.     Aile içi problemler

4.     Odaklanma zorlukları

5.     Aniden sinirlenme ve öfke patlamaları

6.     Sık sık ağlama

7.     Yalnız kalmak isteme

8.     Alınganlık

Young businessman sleeping at the office desk. High quality photo

Fiziksel Belirtiler 

1.     Yorgunluk

2.     Bitkinlik

3.     Baş ağrısı

4.     Uyuşukluk

5.     Uyku ve iştahta bozulma

6.     Enfeksiyonlara karşı direncin azalması

7.     Dirençli soğuk algınlıkları

8.     Solunum yolu rahatsızlıkları ve nefes darlığı

9.     Vücut ağrıları

10.  Mide-bağırsak hastalıkları

11.  Yüksek tansiyon

12.  Yüksek kolesterol

13.  Kas gerilmeleri

14.  Kalp çarpıntısı ve cilt hastalıkları

Psikolojik Belirtiler

1.     Mutsuzluk

2.     Başarısızlık hissi

3.     Öfke

4.     Örgütsel bağlılık ve aidiyette azalma

5.     Suçlayıcılık

6.     Tahammülsüzlük

7.     Engellenmişlik

8.     Yeterince takdir edilmediği duygusu

9.     Aşırı şüphecilik

10.  Kaygı

11.  Huzursuzluk

12.  Kendini soyutlanmış̧ hissetme

13.  Zihin karışıklığı ve yetersizlik duygusu

“Performans düşüyor”

Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi, tükenmişlik sendromunun performans düşüklüğüne ve yapılan işin niteliğine yansıdığını söylüyor. Ekşi şöyle devam ediyor: “Bu durum kişinin motivasyonunu etkileyerek kendini başarısız hissetmesine neden olabilir. Tükenmişlik sendromu ilerledikçe kişinin birçok alandaki işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum beraberinde kaygı bozuklukları, madde kullanım bozuklukları, depresyon gibi diğer psikiyatrik hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu nedenle tükenmiş hissettiğinizde ilk adımınız mutlaka hem yaşamınızı yeniden düzenleyebilmeye hem de tükenmişliğin yarattığı psikolojik sorunlarla başa çıkabilmeye dönük bir uzmandan yardım almak olmalıdır.”

 Not: Özel Moodist Hastanesi, Şubat 2016’dan bu yana, 10 bin 200 metrekare kapalı alana sahip, 8 katlı modern binasında hizmet veriyor. Moodist, 75 yatak kapasitesi, suit ve konforlu hasta odaları, erişkin ve çocuk poliklinikleri, bağımlılık, kadın ruh sağlığı, acil psikiyatri bölümleri ve tüm psikolojik tanı testleriyle ruh sağlığına yönelik bilim ve teknolojinin gerektirdiği koşulları sağlayan, insan odaklı, tam teşekküllü özel bir psikiyatri hastanesidir. Moodist’in akademik kimliğe sahip profesör, uzman psikiyatr ve psikologlardan oluşan tedavi kadrosunda ayrıca; nöroloji, anestezi, iç hastalıkları uzmanı, diyetisyen ve tecrübeli sağlık personeli de bulunuyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster