Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Kültür, Yaşam 25 Kasım 2022 174 Görüntüleme

MERSİN’DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Mersin Valisi  Ali Hamza Pehlivan, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde Başöğretmenlik unvanının verildiği güne atfen, 1981 yılından itibaren kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında Mersin Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlama programına katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan;
“Biz öğretmenlerimizin karşısında önce söz alma talebimizi iletir, söz hakkı alınca da sözümüze başlarız. Ben de 24 Kasım Öğretmenler günlerinde genelde bu geleneği yaşatmaya çalışıyorum. O yüzden önce parmak kaldırıp sizden müsaade istiyor ve konuşmama başlamak istiyorum. Çünkü parmak kaldırıp söz istemek, ilkokul yıllarımızdan beri hatıralarımızda yer etmiş bir alışkanlığımız. O yüzden teşekkür ediyorum ve sözlerime başlamak istiyorum.” diyerek konuşmasına başladı.
Vali Pehlivan;
“Öncelikle bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü içten, en iyi dileklerimle kutluyorum. Bu vesileyle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş olan öğretmenlerimizi, eğitim şehitlerimizi saygıyla, rahmetle yad ediyorum. Hayatta olan, emekliliklerini yaşamakta olan öğretmenlerimize sağlık, afiyet dilerken görevlerini sürdüren öğretmenlerimize de üstün başarılar ve esenlikler temenni ediyorum.
Sizi size anlatmak veya öğretmenlik mesleğinin önemini burada kısa zaman aralığında ifade etmeye çalışmak kifayetsiz kalır. Çünkü siz bu mesleği yaşayarak, idrak ederek yola çıktınız ve görevinizi ifa ediyorsunuz. Elbette ki sadece bir gün değil her gün zihnimizde,gönlümüzdeki öğretmenlerimiz. Bununla birlikte, hayatımızda çok önemli yeri olan, üzerimizde çok büyük emekleri olan kıymetli öğretmenlerimizle ilgili duygularımızı, düşüncelerimizi ve size olan saygımızı, sevgimizi; bizler de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde de ifade etme imkânı buluyoruz.
Malumunuz üzere dünyada sayısız meslekler var. Elbette ki bütün mesleklerin ayrı bir yeri, önemi ve kıymeti var. Bunlar içerisinde öğretmenlik mesleğinin ise müstesna bir yeri var. Çünkü öğretmenlik mesleği insan yetiştirmek gibi ulvi bir amaca hizmet eder. Konusu insandır. Konusunun insan olması hasebiyle değeri de o derece yüksektir.
Ali Rıza Binboğa’nın öğretmenlere atfen 1970’li yıllarda yaptığı şarkı sözleri duygularımıza tercüman olmaktadır.
‘Öğretmen kutsaldır bir ana gibi,
Öğretmen kutsaldır bir baba gibi,
Öpülesi elleri var şirin tatlı dilleri var,
Öğretmen öğretir A, B, C…’
Öğretmenlerimiz alfabenin A’sını, B’sini, C’sini öğreterek insanı yetiştirmeye başlar. Ama bununla kalmaz. Hayatın alfabesini de hayatın A’sını B’sini, C’sini de bize öğretir. Hayatın mantığını, hayatın matematiğini de öğretir. Bizi hayata hazırlayan anne babamız kadar da kutsaldır, kıymetlidir. Elimizden tutar, bizi hayat yolunda emin adımlarla yürümek üzere yetiştirir.
Biz öğretmenlerimizden vatan sevgisini, bayrak sevgisini, devlet sevgisini öğreniriz. Öğretmenlerimizden insanlık tarihini, insanlığın dününü, bugününü öğrenir ve adeta yarınlarını öğreniriz. Öğretmenlerimizden milli ve manevi değerleri, ahlaki değerleri öğreniriz, idrak ederiz. Öğretmenlerimizden bilimi, bilgiyi, teknolojiyi, sanatı, kültürü, edebiyatı öğreniriz. Akla gelebilecek bütün konularda bize rehberlik eder öğretmenlerimiz.
Açılmaya ihtiyaç duyan bir tomurcuk,bir çiçek gibi alır çocuğu, okulda onu bilgiyle donatır, görgüyle donatır ve çiçek gibi yetiştirir. Ona gözü gibi bakar. Aileleriyle birlikte, aileleriyle de iletişim halinde onları topluma kazandırır. Bu anlamda eğitim neferleri olan öğretmenlerin, ülkelerin eğitim yoluyla kalkınması ve gelişmesinde çok büyük rolleri vardır.
Çünkü öğretmenlerin yetiştirdiği insanlar, bireyler gerek devlet kademelerinde gerek toplumun değişik kademelerinde rol alır, görev icra eder. Bu şekilde tüm sektörlerde ortaya konulan eserlerle, yapılan çalışmalarla ülkenin kalkınma ve gelişmesi sağlanmış olur.
Onun içindir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ diyerek öğretmenlere olan güvenini,inancını ifade etmiştir. Nesiller ne kadar iyi yetiştirilirse geleceğimiz de o kadar güçlü olacaktır.
Bugün belki de birçoğunuzun yaptığı gibi ben de İlkokul öğretmenimi aradım. Elbette ki tüm kademelerdeki öğretmenlerimiz çok kıymetli. Bununla birlikte ilk göz ağrısı olarak ilkokul öğretmeninin ayrı bir yeri var. Hangi yaşta olursak olalım hangi görevi icra ediyor olursak olalım, öğretmenlerimizin tecrübelerinden birikimlerinden her zaman faydalanmaya muhtacız. Onlar bazen söyledikleri bir sözle bazen vermiş oldukları bir tavsiyeyle her yaşta bizlere yine yol gösterici olurlar. Tıpkı anne ve babalarımız gibi.
Onlar için elbette ki devletimiz tarafından, başta Millî Eğitim Bakanlığımız olmak üzere yeni düzenlemelerle hem mesleki şartların iyileştirilmesi hem çalışma şartlarının iyileştirilmesiyle ilgili çeşitli adımlar atılıyor. Bu yılki eğitim öğretim sezonunun başında Sayın Milli Eğitim Bakanımız tarafından duyurulan ana başlıklardan, üç ana başlıktan birisi öğretmenlerimizin meslek içi eğitim konusuydu. Öğretmenlerimizle ilgili meslek kanunu ve özlük haklarıyla ilgili konuların önceliklendirileceğini ifade etmişlerdi. Günbegün bu alanlarda çeşitli çalışmalar yapılıyor,yeni adımlar atılıyor.
Bu duygu ve düşüncelerle, kutlama programının düzenlenmesinde emeği geçen başta Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere bütün kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bir kez daha bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü canı gönülden, içten en iyi dileklerimle kutluyorum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, görevleri başında olan öğretmenlerimize şükranlarımı,sağlık ve başarı dileklerimi sunuyorum.” dedi.
Kutlama Programında İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Mersin’de görev yapan aday öğretmen Fetih Küçük ve emekli öğretmen Mehmet Nazım Altınay da birer konuşma gerçekleştirerek duygu ve düşüncelerini paylaştı, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.
Vali Pehlivan tarafından emekli öğretmenlere ‘Hizmet Şeref Belgesi’ verilerek devam eden program, İlimiz genelinde düzenlenen ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül ve belgeleri ile ‘Öğretmenler Turnuvası’nda dereceye giren öğretmenlere kupalarının Vali Pehlivan ile İl Mili Eğitim Müdürü Koca tarafından verilmesi ile devam etti.
Adaylık sürecini tamamlayan Aday Öğretmenlerin Yemin Töreni ile devam eden program; Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenler Müzik Korosu’nun müzik dinletisi, haftanın etkinlikleri konulu video gösterimi ve Öğretmenevleri Halk Oyunları Ekibinin halk oyunları gösterisi ile sona erdi.
Mersin Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, il protokolü, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler iştirak etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster