Ana Sayfa Eğitim, Gündem 30 Nisan 2024 25 Görüntüleme

Diyanet’ten Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusu

Kur’an kursları ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlara yönelik 2024 Yılı 2. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı duyurusu yayınlandı

Başkanlıktan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Başkanlığımızca, Kur’an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik 2024 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı, 03 Haziran 2024 tarihinde başlayarak, başvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde devam edecektir.”

1.       Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

2.       Hafızlık Tespit Sınavına katılacak adayların müracaatları il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden 3. Maddede belirtilen tarihlerde alınacaktır.

3.       Sınav Takvimi:

4.       Kur’an kursundan Hafızlık Tespit Sınavına müracaat edecek öğrencilerin başvuruları kurs yöneticisi tarafından yapılacaktır.

5.       Dışarıdan Hafızlık Tespit Sınavına müracaat edecek adayların başvurusu müftülüklerce alınarak, değerlendirilmesi yapılmak üzere Hafızlık Takip Komisyonu onayına gönderilecektir.

6.       Hafızlık Takip Komisyonu tarafından başvurusu reddedilen kişiler sınava katılamayacaktır. Başka bir müftülükten yeni müracaatı da alınamayacaktır.

7.       Cezaevinden Hafızlık Tespit Sınavına müracaat edecek adayın;

l  Sınav başvurusu belirtilen tarihler arasında Cezaevi Vaizleri/Koordinatörler aracılığıyla il/ilçe müftülükleri tarafından yapılacaktır.

l  Sınava katılabilmesi için bulunduğu Cezaevi Müdürlüğünün uygun görüş yazısı ile Ek-1 form, en geç 17 Mayıs 2024 tarihine kadar başvuruyu gerçekleştiren müftülük tarafından Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne üst yazı ile gönderilecektir.

8.       Sınava müracaat eden adayların (Kurstan/Dışardan) 06-14 Mayıs 2024 tarihleri arasında Hafızlık Takip Komisyonları tarafından ön değerlendirmesi yapılarak başvuruları onaylanmalı veya reddedilmelidir.

NOT: 14 Mayıs 2024 tarihinden sonra “Takip Komisyonu Onayı Bekliyor” durumundaki adayların başvuruları Başkanlıkça reddedilecek olup bu konudaki sorumluluk Hafızlık Takip Komisyonuna ait olacaktır.

9.       Sınav başvuru işlemlerinin duyuruda belirtildiği şekilde hatasız, eksiksiz yapılmasından; Kur’an kursundan sınava müracaat eden öğrenciler için kurs yöneticisi, dışarıdan sınava müracaat edenlerin ise kendileri sorumludur.

10.   Hafızlık eğitimini Kur’an kursunda tamamlayan öğrencilerin Hafızlık İcazetnamelerinde yer alacak öğretici ismi, sınava başvuru aşamasında Kur’an kursu yöneticisi tarafından seçilecektir. Hafızlık İcazetnamesi basıldıktan sonra icazetname üzerindeki öğretici isminde herhangi bir değişiklik yapılmayacak, farklı bir sebeple dahi olsa yeniden icazetname basım işlemi yapılmayacaktır.

11.   Sınava girmek isteyen adaylar sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebileceklerdir.

12.   Müracaat esnasında adaylar; T.C. Kimlik Kartı/Geçici Kimlik Belgesi (Yabancı Uyruklu Adaylar İçin)  ile birer adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili personele bildirecektir.

13.   Müracaatların tamamlanmasından sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirtilen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

14.   Hafızlık Tespit Sınavında başarılı olanların icazetnameleri, sistem üzerinden basıldığından sınava katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. (Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” şeklinde hazırlanamayacaktır.)

15.   Sınav müracaatı alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) sisteme doğru olarak girilmesine, sınava gireceklerin mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.

16.   Sınava başvuru yapanların kayıt işlemleri bittikten sonra ilgili müftülükçe söz konusu adaya mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir.

17.   Adaylar sınava gelirken yanlarında “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile; T.C. Kimlik Kartı/Geçici Kimlik Belgesini (Yabancı Uyruklu Adaylar İçin) bulundurmaları gerekmektedir. T.C. Kimlik Kartı /Geçici Kimlik Belgesi bulunmayan adaylar süresi geçerli pasaport veya ehliyet gibi belgelerden bir tanesi ile sınava katılabileceklerdir. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

18.   Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı” sonuçlarını; https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

19.   Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak, 70 puan ve üzeri alan aday başarılı sayılacaktır.

20.   Başkanlığımızın internet sitesinden sınava dair yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat gönderilmeyecektir.

21.   Sınavda başarılı olarak İcazetname almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık İcazetnameleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını dışarıdan kendi imkânlarıyla tamamlayanların “Hafızlık İcazetnameleri” ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

22.   Bu duyurunun bir nüshasının Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden adaylara bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

23.  Adaylar; sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını sınav sonuçlarının yayımlandığı tarihten itibaren 5 (beş) iş günü içinde Başkanlığımız Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hafızlık Eğitimi Daire Başkanlığına yapacaklardır. Duyurudaki “Yazışma Adresi”ne T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adreslerinin yer aldığı ıslak imzalı dilekçe ile belirtilen süre içerisinde yapılmayan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

İLETİŞİM VE YAZIŞMA ADRESİ:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Hafızlık Eğitimi Daire Başkanlığı

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/F 06800Çankaya/ANKARA Tel : 0312 295 99 88

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster