Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Tarsus, Yaşam 17 Nisan 2024 33 Görüntüleme

BAŞKAN VEYİS AVCI “2024 YILI SERT ÇEKİRDEKLİ ÜRÜNLER MALİYETİNİ AÇIKLADI

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı yaptığı yazılı bildirimle, şunları aktardı : Üretimin önemli girdilerinden mazotun yanı sıra, gübre, su, elektik gibi yüzde 100’ü aşan maliyetler karşısında çiftçi ezilmektedir. Maliyetler çok yükselmiştir. Yüzde 100’ün altında artmayan ürün kalmadı.
Gübrenin tonu 19 bini gördü. Mazot, bugün 45 lira sınırında” Mazot, gübre, su, elektrik vb. maliyetleri üreticiyi eziyor Bunun yanında en büyük problem çiftçi işçi bulmakta zorlanıyor.
İklim değişikliği, yağışlar, nem, bitkilerde hastalıkların, zararlıların artmasına sebep oldu. Meyvelerde yanıklıklar, kalite bozukluklarına sebep oldu.
Sert çekirdekli ürünlerde ortalama maliyet tablosu aşağıda çıkarılmış olup bu maliyet ortalama 3- 4 yaşında bir sert çekirdekli bir ağaç için hesaplanmış olup yaşa ve kullanılan ürüne göre değişiklik gösterebilmektedir dedi.
ZIRAAT ODASI BAŞKANI VEYİS AVCI TABLO İLE MALİYETLERİ ÖZETLEDİ
Yukarıdaki Tablodan anlaşılacağı üzere 1 dekar Sert Çekirdekli Ürün Bahçesinde toplam maliyeti ortalama 22.820,00 TL ‘dir. dedi.
BAŞKAN AVCI : 1 DEKAR SERT ÇEKİRDEKLİ ÜRÜN BAHÇESİ VERİMİ Bölgemizde ortalama dikim aralığı dikkate alındığında 1 dekar Sert Çekirdekli bahçesinden ortalama 2.200 kg ürün elde edilmektedir.
Toplam Maliyeti(TL/Dekar) / Verim(Kg/Dekar)= 22.820,00TL/2200KG=10,37 TL /kg ürün maliyeti vardır. Anlaşılacağı üzere daha birçok girdi maliyeti eklenmeden üreticinin 1 kg Sert Çekirdekli ürün maliyeti ortalama 10,37 TL’dir.
Bu maliyet ağaç yaşına kullanılan gübre ve ilaç çeşidine göre artmaktadır. Bölgemizde Sert Çekirdekli ürün alıcıları(tüccarlar) şu an Nektarin kg fiyatını 10- 13 TL arasında görmektedir. Bu durum üreticiyi tamamen zarara uğratacak olup çiftçimiz harcadığı maliyeti bile alamaz duruma gelmiştir.
Durum itibariyle üretici kar edemeyerek üretimin gerilemesi ve durması noktasına gelmiştir. Bu şekilde satışların sürdürülebilir olması mümkün değildir. Çiftçi, tarlada ürünün kalmasından korkarak kimi zaman maliyetin altına ürününü satmaktadır.
Bölgede fiyat istikrarsızlığı var. Herkes kendi belirlediği fiyata ürünü satıyor ve bunun denetlemesi yeteri kadar yapılmıyor. Fiyat istikrarıyla taban ve tavan fiyat uygulamasına geçilmeli, üreticiden ürün alınırken taban fiyatının altından ürün alınmamalıdır.
Çiftçimizin birlikte hareket ederek bir taban ve tavan fiyat belirlemeli yetiştirdikleri ürünü maliyetin altına vermemelidir. Birlikte hareket edildiğinde belirlenen bir fiyat politikası ile emeklerinin karşılığını almalıdır ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster