Ana Sayfa Gündem, Kültür, Yaşam 5 Haziran 2024 23 Görüntüleme

ALİ HAMZA PEHLİVAN, GİLİNDİRE MAĞARASI DOĞAL SİT ALANI’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Aydıncık İlçemizde hassas alan olarak tescil edilmiş olan Gilindire Mağarası’nda incelemelerde bulundu
Gilindire Mağarası Doğal Sit Alanı ve Tabiat Parkı’nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde hayata geçirilen Güdümlü Projeler Programı kapsamında, Mersin Valiliğimiz koordinasyonunda, Çukurova Kalkınma Ajansı(ÇKA)’nın destekleri ile çevre düzenleme,giriş,yürüme yolları,basamaklar,seyir alanları ve ışıklandırma gibi çalışmalar tamamlandı ve yeniden ziyarete açıldı.
Vali Pehlivan, Gilindire Mağarası Doğal Sit alanı’nda yapmış olduğu incelemenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Mersin İli Aydıncık İlçemizde Gilindire Mağarası’ndayız. Burası bir doğa harikası. Gerçekten her geleni etkileyen, doğallığıyla kuşatan bir yapısı var. Bu müstesna yapıda çevre düzenleme, ziyaretçilerin kullandığı kısımlarda yenileme çalışmaları gerçekleştirdik.”
“Çukurova Kalkınma Ajansı ve Valiliğimizin iş birliğinde burada Tabiatı Koruma Kurulu onayıyla hem çevre düzenlemesi hem uygun olan kışında taşların oyulması suretiyle yeni bir giriş kapısı oluşturulması, basamakların kompozit haline getirilmesi,seyir alanları,ışıklandırma ve benzeri muhtelif çalışmalar tamamlandı. Gilindire Mağarası yeniden düzenlenmiş haliyle vatandaşlarımızın, ziyaretçilerin, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmış durumdadır.”
“Bu alan, 2013 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Gilindire Mağarası, Tabiat Anıtı olarak, 2021 yılında ise Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Keşfedilişi ise enteresandır. 1999 yılında, çobanlık yapan bir vatandaşımızın, dikkatini çeken bir kirpiyi takip etmesi neticesinde keşfedilmiştir.” dedi.
“Keşfedilişi 1999 olmakla birlikte bu mağarada insanoğlunun izleri 10-11 bin yıl kadar önceye dayanmaktadır.”
Vali Pehlivan konuşmasının devamında; “Mağaranın oluşumu kimi araştırmacılara göre 30 milyon kimi araştırmacılara göre ise 40-50 milyon yıl geçmişe gidiyor. Oluşumuyla ilgili tespit ve değerlendirmeler yapılırken, buzul çağında hidrolojik hareketlenmenin olduğu o dönemde Akdeniz’in önce yükseldiği daha sonra da çekildiği, çekilmesiyle birlikte buradaki bu boşluğun ortaya çıktığı ve binlerce yıl geçen zaman içerisinde sarkıt ve dikitlerin oluştuğu ifade ediliyor.”
“Mağaramızın en önemli özelliklerinden birisi de içinde bir göl olmasıdır. Hemen arkamızda gördüğünüz ve” Aynalı Göl “olarak bilinen bir göl var. Burası mağaranın dip kısmında bulunuyor. Derinliği 47 metreye kadar ulaşıyor. Bu göle kayalardaki kırıklardan, denizden de belli ölçüde sızıntı olmakla birlikte ağırlıklı olarak yağmur sularının süzülüp birikmesiyle oluşmuş ve kısmen sodalı bir tatlı su hüviyetine sahiptir. Aynalı göl, mağaraya ayrı bir değer katan ve daha da cazip hale getiren özelliklerinden birisidir. Her mağarada sarkıtlar, dikitler vardır. Ama mağaranın içinde “Aynalı Göl”ün oluşu buraya ayrı bir değer, ayrı bir boyut katıyor.” dedi.
Gilindire Mağarası Doğal Sit alanına ulaşımın çok kolay olduğunu belirten Vali Pehlivan; “Aydıncık İlçemize geldiğinizde yol ayrımından 1-1.5 kilometrelik bir giriş güzergahından sonra giriş kapısına geliniyor. Mağaranın girişinden aynalı gölün kenarına kadar ise yaklaşık 400 metre ve toplamda da 351 basamakla iniyorsunuz ki bu basamakların bütününü son derece güvenli bir şekilde ziyaretçilerin kolaylıkla inip çıkabileceği şekilde inşa ettik. Gilindire Mağarası Doğal Sit alanının girişinde misafirlerin karşılanmasıyla ilgili tedbirler de alınmış durumdadır. Bugüne kadar yapılması gereken bütün çalışmaları yerine getirmiş durumdayız.”
“Girişteki tesis Tarım Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün gözetiminde Aydıncık Belediyesi işletilmektedir. Ayrıca Kaymakamlığımız, İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz buradaki turizm hareketliliğini yakından takip etmektedir.”
“Türkiye’miz, Anadolu’muz güzel ülkemiz, her bir köşesi ziyaret edilmeye değer yapılarla dolu. Bu bağlamda, Mersin’imizde de sayısız tarihi eserimiz, doğal güzelliklerimiz, kültürel değerlerimiz var. Bunlar içerisinde insanların gezmesi, görmesi gereken sayısız eserimiz var. Gilindire Mağarası gerçekten gelmeye, gezmeye görmeye değer bir varlığımızdır.”
“Ben bu vesileyle İlimizde, bölgemizde ve bütün ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızı, yerli ve yabancı turistleri buraya davet ediyorum. Pandemi öncesi bu mağaraya ortalama 100 bin kişi ziyarete geliyordu. Bu yenileme çalışmalarından sonra hedefimiz, öncelikle pandemi öncesi rakamı yakalamak 100 bine ve 100 binin üzerine çıkmaktır. Ama inanıyorum ki ilerleyen tarihlerde bu ziyaretçi sayısı çok daha fazla artacaktır. Bununla alakalı tanıtıcı etkinlikler yapıyoruz. Bununla birlikte, her ziyaret eden yakınında olanlara bu mağarayı sitayişle anlatıyordur, anlatacaktır ve giderek ziyaretçi sayımız çok çok daha fazla artacaktır. Böylesi doğa harikası bir yerin çok daha fazla insan tarafından gezilmesi, görülmesi en büyük arzumuzdur. Bu bağlamda, tanıtım çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Vali Pehlivan son olarak; “Bugün bu ziyaretimiz vesilesiyle tekrar bir çağrıda bulunuyoruz. Mersinimize gelin. Birçok tarihi, doğal güzellikleri ve bunlar içinde müstesna bir özelliğe sahip olan Aydıncık İlçemizdeki Gilindire Mağarası’nı muhakkak ziyaret edin.” dedi.
Programa; Aydıncık Kaymakamı Selahattin Hıdır, İl Emniyet Müdürü Kâmil Karabörk ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve Mağara Sorumlusu Turgut Öykün de katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster