Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Teknoloji, Yaşam 23 Kasım 2022 207 Görüntüleme

VALİ PEHLİVAN:”ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI OLARAK, YENİ ÇAĞRI DÖNEMİNDE TOPLAMDA 55 MİLYON TL DESTEK SAĞLAYACAĞIZ.”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan Başkanlığında, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 15 Kasım 2022 tarihinde ilan edilen “Genç İstihdamı Faizsiz Kredi Destek Programı” ve “Genç Girişimci Destek Programı” konuları ile ilgili olarak “Çukurova Kalkınma Ajansı 2022 Yılı Teklif Çağrıları Mersin Bilgilendirme Toplantısı” Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Ali Hamza Pehlivan programda yaptığı konuşmasında; “Sözlerimin başında aziz Şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla yad ediyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terörü bir kere daha hep birlikte lanetliyoruz. Teröristlerin eylemlerinin karşılığını misliyle güvenlik güçlerimiz verdi, veriyor, vermeye de devam edecek. Bize düşen kendi görev ve sorumluklarımız çerçevesinde vatanımız, memleketimiz, milletimiz, devletimiz için elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaktır. Güçlendikçe, kalkındıkça, ürettikçe birlik beraberliğimizi daha da pekiştirdikçe şer odakları birer birer yok olacaktır. Kazanan ülkemiz, milletimiz, devletimiz olacak inşallah.
Biliyorsunuz kalkınma ajansları ülkemiz genelinde birden fazla ili kapsayacak bir şekilde kurulmuş olup görevlerini bulundukları bölgelerde icra ediyorlar. Çukurova Kalkınma Ajansımız, 2006 yılında kurulmuş ve o günden bugüne Adana ve Mersin İllerimizde çok çeşitli hizmetlere destek sağlamış, çok çeşitli yatırımların hayata geçmesine vesile olmuş. Bu geçen süre içerisinde Adana ve Mersin illerini kapsayan toplam 880 proje üretilmiş. Güncellenen rakamıyla bu projeler için 1 milyar 100 milyon TL hibe desteği sağlanmış olup eş finansmanla birlikte toplam bedel 2 milyar 65 milyon TL’yi bulmaktadır. Peki bunun neticesinde ne olmuş? Hayata geçirilen projelerle özellikle de iş dünyasına, yatırımlara yönelik projelerle 6.200 istihdam sağlanmış geçen bu süre zarfında.
Biliyorsunuz kalkınma ajansları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteriyor ve her yıl muhtelif konularda çağrılara çıkıyor.Çukurova Kalkınma Ajansı’nın 2022 yılı teklif çağrılarını sizlerle paylaşmak üzere bir araya geldik. Birinci başlığımız; ‘Genç İstihdamı Faizsiz Kredi Destek Programı’. Bu programın başvuruları 15 Kasım itibariyle başladı son başvuru tarihi de 30 Aralık 2022. Bu süre zarfında özellikle de genç istihdamın geliştirilmesine yönelik faizsiz kredi desteği sağlanacak. Bu programda %100 bir destek sağlama durumu söz konusu. Bu başlık için ayrılan toplam kaynak 50 milyon TL.
Program kapsamında 500 bin TL ile 2 milyon TL aralığındaki bütçeli projelere destek sağlanacak. Tabii burada adından da anlaşılacağı gibi biliyorsunuz uzunca bir süredir genç istihdamın teşvikiyle ilgili hem AB fonlarından yararlanma hem bakanlıklarımızın ilgili fonlarından yararlanmak üzere genç istihdamın eğitimine yönelik çalışmalar söz konusuydu. Bu program ile de girişimcilik konusunda adım atmak isteyen ve yatırım yapmak isteyen gençlerimiz, yatırımcılarımız, girişimcilerimize yönelik çok önemli bir fırsat sunuluyor. Bunu inşallah en iyi şekilde değerlendireceğiz.
Ajansımız Adana ve Mersin illeri ile ilgili bazı öncelikler belirlemiş durumda. Nitekim bu konuda Adana’da, Sayın Adana Valimizin başkanlığında orada da bir toplantı gerçekleştirildi. Adana için belirlenen öncelikli başlıklar hazır giyim ve mobilya, Mersin ilimiz için ise gıda sektörü ve turizm. İlimizde gıda sektörü ve turizm konularındaki yatırımları ve bu alanlarda gelecek olan projeleri Ajansımız destekleyecek.
Diğer başlığımız ise ‘Genç Girişimci Destek Programı’. Onun da proje başvuruları yine 15 Kasım’da başladı ve 16 Aralık’a kadar sürecek. Burada toplam kaynağımız 5 milyon TL. Bu program kapsamında da 50 bin ile 500 bin TL aralığındaki bütçeli projeler desteklenecek.
Tabii adından da anlaşılacağı gibi girişimciliği desteklemek üzere bu çağrıya çıkıyoruz. Bunun içerisinde eğitim programlarından, mentorluk programlarına, finansal destek programlarından, hızlandırma ve yatırımcılarla buluşma programlarına kadar çeşitli başlıklar var. Öncelikle de bilişim teknolojileriyle ilgili akıllı ve sürdürülebilir şehirler, temiz üretim enerji, sağlık, çevre, dijital dönüşüm, nanoteknoloji, yapay zeka, metaverse gibi son yıllarda sıkça duymakta olduğumuz kavramlara yönelik projeler bu kapsamda desteklenebilecek.
Burada ne kadar gerçekçi ne kadar uygulanabilir ve ne kadar sürdürülebilir projeler geliştirir, üretir ve teklifte bulunursak doğal olarak elde edilecek fayda ve neticeler de o nispette fazla olacaktır.
Toplantımıza iştirak eden siz kıymetli katılımcıların şahsında ve değerli basın mensuplarımız aracılığıyla bütün Mersin’imize bu projeleri duyuruyor ve çağrısını yapıyoruz.
Bu süreyi lütfen en iyi şekilde değerlendirelim ve iyi projeler, uygulanabilir projeler geliştirelim. Zamanında tekliflerimizi yapalım. Bu kaynağı en etkin şekilde ve tamamını kullanalım.
Çukurova Kalkınma Ajansımız yatırımlar konusunda bütün ilgililerine birebir danışmanlık, rehberlik yapacak donanıma, birikime sahiptir.
İlimizde turizm sektörünün daha da gelişmesini hepimiz arzu ediyoruz. Bununla ilgili Ajansımızın geçmişten bugüne devam eden çok güzel çalışmaları var. Hem doğal varlıkların turizme kazandırılması hem tarihi varlıkların, arkeolojik varlıkların turizme kazandırılmasıyla ilgili çok güzel projeler hayata geçiriliyor.
Nitekim az önce belirtmiş olduğum 880 proje içerisinde bir kısmı güdümlü dediğimiz projeler şeklinde uygulanmış. Örneğin Cennet Cehennem ören yeri, Astım mağarası, Gilindire mağarası gibi bölgemizin önemli turizm merkezlerine yönelik bugüne kadar Ajansımızın destekleri olmuş ki bu destekler devam ediyor. 16 ayrı noktada şu anda turizm ile ilgili yatırımlara ajansımızın desteği söz konusu.
Diğer yandan Girişimcilik Merkezi, Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi, Çocuk ve Genç Bilişim Merkezi gibi yine ajansın desteklediği projeler. Ayrıca Lojistik Mesleki Eğitim Merkezi, Akdeniz Mesleki Eğitim Atölyeleri gibi iş gücü niteliğinin arttırılmasına yönelik de projeleri var. Bu kapsamda da yine 10 proje devam ediyor.
Ajans olarak faaliyet alanımız oldukça geniş ve bundan sonra da genişleyerek devam edecek. Bu vesileyle Ajansımızın yönetim kuruluna, genel sekreterine her kademesinde görev yapan personeline teşekkür ediyorum. Bundan sonra da İlimizde Ajansımızı proje teklif çağrılarıyla, destekleriyle, diğer kurumlarla olan iş birliğiyle alanda çok daha fazla göreceğiz.
Ajansımız aracılığı ile yatırımlara yönelik kaynakları İlimizle, iş insanımızla, girişimcimizle buluşturmamız konusunda vermiş oldukları desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere bakanlığımızın bütün yetkili birimlerine bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum.
Şimdiden proje sunacak olan girişimcilerimize hem başarılar diliyorum hem de ilginizden dolayı sizlere ve sizlerin şahsında her bir girişimcimize teşekkür ediyorum. Proje teklif çağrısı süresi içerisinde en üst sayıda proje başvurusu yapılacağına inanıyorum. Bu süreçte bizler de hep birlikte nasıl projelerin geldiğinin, hangilerinin destek almaya hak kazandığının takibini yapacağız. İleride tabi bu projelerin lansmanlarını da yapacağız.
Hem Genç İstihdamı Faizsiz Kredi Destek Programı hem Genç Girişimci Destek Programımızın Mersin İlimize, paydaş ilimiz olan Adana ilimize, Bölgemize ve Ülkemize tekrar hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rifat Duran’ın da açılış konuşması yaptığı Programda, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 15 Kasım 2022 tarihinde ilan edilen “Genç İstihdamı Faizsiz Kredi Destek Programı” ve “Genç Girişimci Destek Programı” konularında ÇKA Proje Uygulama Birim Başkanı Serdar Kaya tarafından 2022 Yılı Destek Programları Sunumu yapıldı.
Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.
Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; Rektörler, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanlıklarının birim sorumluları, oda ve birliklerin temsilcileri, OSB ve STK temsilcileri katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster