Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Son Dakika, Yaşam 9 Aralık 2022 314 Görüntüleme

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, MERSİN ŞEHİR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Mersin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanları ile bir araya geldi,toplantı gerçekleştirdi.
Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Ceviz, Mersin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahar Aydınlı, Başhekim Yardımcıları, doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından idari bina önünde karşılanan Vali Pehlivan, beraberindekiler ile birlikte konferans salonuna geçerek bir toplantı gerçekleştirdi.
Sağlık hizmetlerinin 7-24 esasına göre kesintisiz devam eden çok önemli bir kamu hizmet alanı olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, “Şehir Hastanemiz Mersin’de göreve başladığım ilk hafta ziyaret ettiğim kurumlarımızdan bir tanesiydi. Önceki ziyaretimizde de hem Sağlık Müdürümüz hem Başhekimimiz ve ilgili arkadaşlarla toplantılar yapmıştık. Belli başlı birimleri de gene yerinde görme imkanımız olmuştu. Elbette ki sağlık hizmetlerimizi yakinen takip ediyoruz. Gittiğimiz ilçelerde gerek merkez ilçelerimizde gerek diğer ilçelerimizde sağlık kuruluşlarını ziyaret ediyoruz. Tabii bu ziyaretler vesilesiyle de sağlık çalışanlarımızla, doktorlarımızla, hemşirelerimizle diğer yardımcı personelimizle, bütün personelimizle birebir görüşme imkanımız da oluyor. Bugün belli bir süredir yapmayı düşündüğümüz bir toplantıyı hastanemizde sizlerle birlikte gerçekleştirmek istedik. Aslında toplantıdan ziyade böyle bir hasbihal, karşılıklı bir değerlendirme sohbeti yapmak istiyoruz.
Tabii ben de arzu ediyoruz binlerce çalışanımızın hepsiyle görüşebilelim hasbihal edebilelim. Zaman içerisinde gruplar halinde inşallah onu da yaparız. Bugün karşılıklı görüş, duygu ve bilgi alışverişi yapmak üzere buradayız. Ben sözlerime sizlere teşekkürle başlamak istiyorum. Sağlık, kamu hizmetleri içinde adından da anlaşılacağı üzere en hayati başlıklarımızdan birisi. Çünkü iştigal ettiğiniz konu insan, insanın sağlığı. Sağlıklı yaşamı sürdürülebilir kılmak. Öncelikle böylesi hassas bir konuda vermekte olduğumuz hizmetlerden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şahsınızda burada bulunmayan binlerce hem hastane bünyesinde hem diğer sağlık kuruluşları bünyesinde görev yapan bütün sağlık camiamızın mensuplarına da hem Mersinli hemşehrilerimiz hem devletimiz adına teşekkür ediyorum. teşekkür ediyorum.”
Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Sağlık Bakanlığımız tarafından inşa ettirilen ve faaliyete geçen ülkemizin ilk Şehir Hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesinin kapsamlı sağlık hizmetlerinin verildiği çok önemli bir merkez olduğunu, özellikle pandemi süresince son derece hayati bir işlev gördüğünü belirten Vali Pehlivan, “Evet Şehir Hastanemiz, Türkiyemiz’in ilk açılan şehir hastanesi. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bu projeler başlatıldığında ilk temeli atılan ve hayata geçirilen hastanelerin başında geliyor. Ülke genelinde on dokuz şehir hastanesi var. Bunlar içerisinde büyüklük olarak sıralamada 7. sıradayız. Hem kapasitesi itibariyle hem de yatak kapasitesi itibariyle. 1350’ye yakın yatak kapasitemiz var. Önemli bir işlev görüyor, önemli bir hizmet sunuyor. İl genelinde de hastane sayımız yirmi sekiz. On beşi özel hastane, on üçü de devletimize ait. Biri şehir hastanesi biri de üniversite hastanesi olmak üzere devlet hastanesi ki; ağırlıklı yatak kapasitemiz de devlet hastanelerimizde. 1350’ye yakını burada toplamda 5500 civarında yatak kapasitemiz var. Bunun üçte ikisi devlet hastanelerindeki yataklardan oluşuyor.”
Vali Pehlivan, sağlık çalışanlarına özellikle pandemi döneminde özveriyle, fedakârlıkla yerine getirmiş oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ederek sözlerine devam etti. “Buraya yaptığım daha önceki ziyaretimde de söylemiştim. Bir pandemi dönemi yaşadık. Hala daha aslında bitti diyemiyoruz Vakalar çıkıyor ama çok şükür o ilk iki yılda yaşadığımız kayıplar ve ağır hastalık durumları yaşamıyoruz ama hala daha gündemimizden çıkmış değil. Pandemi sürecinde, kovidle mücadelenin birebir içinde oldunuz, bütün sağlık çalışanlarımız ön saflarda görev aldı. Ve bu pandeminin tabii ki olumsuzlukları yaşandı kayıplar oldu, hayatını kaybedenlerin hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ağır hastalıklar geçirenler oldu. Onlara da şifalar diliyoruz. Fakat bu gayretler olmasaydı belki çok daha umutsuz noktalara da gelebilirdi. Bu konuda da gene sizlerin gayreti, özverisi ve hastalara göstermiş olduğumuz yakın ilgiyi tedavi süreçlerinde başından sonuna kadar çok önemli, çok kıymetliydi. Bundan dolayı da yine sizlere ayrıca teşekkürümüz var. Sağlık hizmetleri genel anlamda meşakkatli. Bu tür kriz dönemlerinde yoğunluğu elbette ki daha da artıyor, bunu biliyoruz. Topyekün bir mücadele verildi. Hepimiz, mülki idare amirleri olarak bizler etkin şekilde Kolluk birimlerinden tutun diğer bütün kamu kurum kuruluşlarından, sivil topluma kadar müşterek bir mücadele verildi. Vefa Sosyal Destek Gruplarına önemli vazifeler yerine getirdi. Mücadelenin odağında sağlık çalışanlarımız vardı. Ve bu konuda da sizler çok hayati, önemli hizmetler gördünüz. Bundan dolayı da bir kere daha teşekkür ediyoruz.
İlimizde sağlık altyapımız çok şükür çok iyi noktalarda. Şimdi bu salonda belki mesleğe yeni başlamış arkadaşlarımız olduğunu gibi gördüğüm kadarıyla çok tecrübeli, yıllarını vermiş mesai arkadaşlarımız da var. Sağlık hizmetlerinin dününü ve bugününü tecrübe etmişsinizdir. Ben de 2000 yılında göreve başlamış birisi olarak sağlıktaki bu takdire değer gelişim,dönüşüm sürecini adım adım basamak basamak tanık olanlardanım.
Gerek Şehir Hastanemizde gerekse İlimizdeki diğer bütün sağlık birimlerimizde vatandaşlarımızın memnuniyeti odaklı, şefkatle, özveriyle ve en etkin şekilde hizmet sunulmaya devam edildiğini dile getiren Vali Pehlivan, “Elbette burası gibi dünyanın en modern hastaneleri yapıldı, yapılıyor. Fiziki imkanlar, donanım imkanları giderek gelişiyor. Bu durum hizmet kalitesinin elbette önemli bir parçası. İşte ameliyathanesinden, sterilizasyon odasından acil servisine,polikliniklerine kadar bütün birimlerin son model teknolojiyle donatılmış olması elbette çok önemli. Ve bununla birlikte bu sistem, bu yapılar, bu hastaneler yine beşeriyatla ayakta duruyor. Yani işin beşeri kısmı orada görev yapanların gayreti, çabası, özverisi, samimiyeti, ilgisi o kaliteyi yükselten ana unsur olarak aslında yine ön planda. Bu da ne demektir? Mevcut imkanların vatandaşımıza en etkin, en etkili şekilde yansıtılması yine sizlerin vasıtasıyla oluyor. Eğer biz sağlıkta, devlet olarak bir teşekkür alabiliyorsak elbette vatandaşımızın bu yapıları görüp takdir etmesinden de kaynaklanır. Tedavi için içine girip şöyle tebessümlü bir yaklaşımla, özverili bir yaklaşımla hizmet aldığında işte o memnuniyet katlanıyor ve duaya,hayır duasına dönüşüyor. Bütün kamu hizmetlerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sağlık gibi birebir insana dokunan hizmet alanlarını bizim adeta teşekkür ve dua kaynaklarımız olarak görüyoruz. İnsanlarımız buralarda aldıkları ve memnun oldukları hizmetlerinden dolayı kamunun geneline olan izlenimlerini de oluşturuyorlar. Buralardan memnun ayrılıyorlarsa devlete olan güvenleri, sevgileri, saygıları artıyor. Ki devlet demek de millet demektir içini birlikte hep beraber vatandaşlar olarak dolduruyoruz. Ve adeta bir nöbet tutuyoruz.
Ne demektir bu? Bir görevi üstlendiğimizde aslında bir emaneti devralıyorsunuz. O emanetin bir görev sorumluluğu vardır. Onu yerine getirmek, kendimizin de bir vatandaş olduğumuzu her zaman aklımızın bir köşesinde bulundurarak bu anlayışla hizmet etmek, o emanete olan saygının ve yükümlülüğün yerine getirilmesi ve bu şekilde nöbetin ifası anlamına gelir. Bu bağlamda 7-24 esaslı çalışan ve çalışması gereken sağlık hizmetleri de vatandaşımızın her anında ve hayatının her aşamasında ihtiyaç duyabileceği, 7 den 70 e herkese hitap eden hayati öneme haiz kamu hizmetidir. Konuşmamın başında söylediğim gibi bugün sadece tek taraflı olarak sizlere hitapta bulunup ayrılmak değil, sizleri de dinlemek isterim. Duygu, düşünce ve ifade etmek istediğiniz hususlar varsa onları dinlemek isterim. Ben böylesi önemli hizmet alanında vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı sizlere tekrar teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Görüşme, toplantıya katılan sağlık çalışanlarının duygu, düşünce ve sorunlarını dile getirmesi ve bunlara ilişkin yanıtların verilerek değerlendirmeler yapılmasının ardından sona erdi.
Toplantı sonrasında Vali Pehlivan, Başhekimliğe geçti, Mersin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahar Aydınlı’dan hastane ve sağlık hizmetleri ile ilgili bilgiler aldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster