Ana Sayfa Gündem 8 Temmuz 2024 11 Görüntüleme

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, MERSİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜ VE YANGIN YÖNETİM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ, DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Orman Bölge Müdürlüğünü ve Yangın Yönetim Merkezini ziyaret etti, Bölge Müdürü, Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Vali Pehlivan, toplantı öncesi Mersin’e yeni atanan ve görevine başlayan Orman Bölge Müdürü Rifat Ataş’ı ziyaret etti, görevinin hayırlı olmasını diledi, başarılar temenni eti.
Bölge Müdürü, Müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştiren Vali Pehlivan, İlimiz genelinde yürütülen ormancılık faaliyetleri, alanda yürütülen çalışmalar, orman yangınları ile mücadele başta olmak üzere ilgili çeşitli konular hakkında değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulundu.
Vali Pehlivan toplantıda; Mersin Orman Bölge Müdürü Rifat Ataş’tan orman yangınlarını önlemeye ilişkin yürütülen çalışmalar, risk teşkil eden bölgelerin ve orman varlıklarının takibi, zenginleştirme çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
Toplantı sonrasında ormanlarda çıkabilecek yangınların izleme ve takip çalışmalarının yapıldığı, anlık bilgilerin paylaşıldığı ve gerekli koordinasyonun sağlandığı Yangın Yönetim Merkezinde incelemelerde bulunan Vali Pehlivan; “Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgemizde sıcaklık değerleri çok yüksek seyrediyor. Buna bağlı olarak orman yangını çıkma riski artıyor. Ülkemiz ve milletimiz için paha biçilmez değere haiz olan ormanlarımızı yangınlara karşı korumak amacıyla 14 Haziran 2024 tarihinde bir genel emir yayınladık. Bu emirde yer alan tedbirlerin uygulanması ve takibinin yapılması yangınların önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.“
GENEL EMİR 2024/1
Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74’üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 ve 66’ncı maddeleri uyarınca Mersin ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 15 Haziran-30 Eylül 2024 tarihleri arasında yasaklanmıştır.
Ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.
Orman Kanunu’nun 31 ve 32’nci maddeleri kapsamında olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahallelerde anız ve bağ bahçe dallarının yakılması, orman alanında orman emvali (köylüsüne) üretimi yapanların anız ve benzeri bitki örtüsü yakması kesinlikle yasaktır.
Ormanlık alanlara yakın olan tesislerde ve sanayi kuruluşlarında üretim faaliyeti nedeniyle ortaya çıkabilecek yangın riskine karşı tüm önlemler gözden geçirilecektir.
Enerji nakil hatlarının yapımı, bakımı ve onarımı ile ormanlardaki enerji nakil hatları altında ve yakınında bulunan her türlü inşaat çalışmaları, bu hatların arıza ve bakım çalışmalarını yapan (TEDAŞ ve TEİAŞ) ekiplerin dikkatli olmaları ve her türlü tedbirleri almaları gerekmektedir.
Tüm belediyelerimiz, orman yangınlarının önlenmesiyle ilgili kendi sorumluluk alanlarında gerekli önlemleri alarak, iş makinesi ve personel desteği sağlayacaklardır. Muhtarlıklar, kolluk kuvvetleri, orman teşkilatı ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışacaklardır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster