Ana Sayfa Gündem 5 Haziran 2024 20 Görüntüleme

TBB VE 81 İLİN BARO BAŞKANLARINDAN ADALET BAKANI TUNÇ’A ÇAĞRI: “FAİLLERİN TÜRKİYE’DE YARGILANMALARI İÇİN TALEPTE BULUNUN”

Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Türkiye Barolar Birliği yönetimi ve Baro Başkanları Ankara’da bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasında, İsrail’in Filistin halkına yönelik, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararlarını yok sayan saldırısıyla çok açık devlet terörü uyguladığını belirtti. Açıklamada, T.C. Adalet Bakanı Tunç’a çağrıda bulunan TBB yönetimi ve Baro Başkanları, TCK m:13/3 gereğince, bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye’de yargılanmaları için talepte bulunmasını istedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İSRAİL DEVLETİ NE İNSANİ BİR DEĞERİ NE DE ULUSLARARASI HUKUKU TANIMAKTADIR”

İsrail savaş uçakları tarafından 26 Mayıs tarihinde Gazze Şeridinin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş; çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45’ten fazla Filistinli yaşamını yitirirken; onlarca Filistinli ise yaralanmıştır.

 Daha 3 gün önce Uluslararası Adalet Divanı İsrail’in; Refah’taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini durdurması gerektiğine hükmetmesine karşın; İsrail’in Refah’ta sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam göstermektedir ki; İsrail devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası  hukuku tanımaktadır.

“İSRAİL, ÇOK AÇIK DEVLET TERÖRÜ UYGULUYOR”

Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail’e karşı alınan kararlardan ilki “Gazze’deki Filistinli grubun kısmen ya da tamamen fiziksel olarak yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek askeri saldırıların ve Refah vilayetindeki diğer eylemlerin derhal durdurulması “ şeklinde iken; İsrail’in Uluslararası Adalet Divanının kararlarını yok sayan saldırısı İsrail devletinin; çok açık devlet terörü uyguladığını göstermektedir.

İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail’e karşı en sert tepki vermeye, İsrail’in hukuk dışı saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bilinmelidir ki, “ hiçbir şey yapılmayarak, sessiz kalınarak da adaletsizliğe ortak olunabilir.” İsrail’in aylardan beri Gazze başta olmak üzere, Filistin kentlerine ve en son Refah’ta gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan her ülke, her uluslararası kuruluş, her insan da bu adaletsizlikten sorumludur.

“ÇAĞRIMIZ ULUSLARARASI MEVZUAT KADAR ULUSAL MEVZUATIN DA BİR GEREĞİDİR”

 Bu zulme sessiz kalanlar tarih ve hukuk önünde mutlaka suç ortağı olarak anılacak ve tarihe kara bir leke olarak geçeceklerdir.

 İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde uluslararası mevzuat ile TCK m:76 ve 77.maddelerinde de düzenlendiği gibi soykırım ve insanlığa karşı suçları işlemiş ve işlemeye devam etmektedir. Bu nedenlerle TCK m:13/3 gereğince, söz konusu bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye’de yargılanmaları için Adalet Bakanımıza talepte bulunması çağrısında da bulunuyoruz, zira bu çağrımız uluslararası mevzuat kadar ulusal mevzuatın da bir gereğidir.

Bizler aşağıda imzası bulunan Barolar olarak; İsrail’in Refah’ta sivil halka yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamı en sert şekliyle kınıyor; yaşam hakkından, hukuktan yana olan herkesi, her ülkeyi İsrail’in barbarca saldırılarını önlemeye ve Filistin halkıyla yan yana olmaya davet ediyoruz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster