Ana Sayfa Eğitim, Ekonomi, Gündem, Kadın, Yaşam 16 Mayıs 2024 37 Görüntüleme

Okuma Yazma Bilmeyen Kadın Kalmasın

Mersin Büyükşehir Belediyesi, her kesime dokunan ve dokunduğu insanın hayatını değiştiren hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir’in bu hizmetlerinden biri olan ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde verilen ‘Okuma Yazma Kursu’ sayesinde kadınlar, uzman eğitmenler eşliğinde okuma yazma öğreniyor. İmkânsızlıklar nedeniyle okula gidemeyen kadınlar, bu imkânsızlıkları Büyükşehir’le aşıyor.

Kimisi 30, kimisi 60’larında birçok kadın, gösterdikleri azim ve cesaret ile diğer kadınlara da örnek oluyor ve öğrenmenin yaşı olmadığını gösteriyor. Okuma yazma bilmediği için günlük hayatta birçok zorlukla karşılaşan kadınlar, kurs sayesinde bu zorlukların üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Kimisi uzaktaki çocuğuna ilk mesajı atabilmenin mutluluğunu yaşarken, kimisi de yalnız başına otobüse binmenin tadını çıkarıyor.

Zubaroğlu: “Burada kadınlara bir okul ortamı sağlıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Turgut Türkalp Şubesi’nde Türkçe Öğretmeni olarak görev yapan Özlem Zubaroğlu, “Maalesef bazı kadınlar zor şartlar altında okuyamadıkları için, okula ancak şimdi gelebiliyorlar. Bu nedenle burada onlara bir okul ortamı sağlıyor ve alfabeden başlayarak ilkokul derslerini veriyoruz” dedi.

Merkezde kursların 2 kademe şeklinde verildiğinden söz eden Zubaroğlu,  “Birinci kademe okuma-yazma kursumuz ve 1,5 aya tekabül ediyor. Bu sürede kadınlar harfleri ve hecelemeyi öğreniyorlar. Sonrasında kelime ve cümle okumayı öğreniyorlar. Kursun sonunda ise bir sınav yapıyoruz. Sınavda başarılı olanlar, ikinci kademe kursumuza geçmeye hak kazanıyor” diye konuştu.

İkinci kademe kursta da fen bilgisi, sosyal bilgiler, matematik ve yaşam becerisi gibi derslerin yer aldığını kaydeden Zubaroğlu, “Bu dersler, kadınların sosyal hayatlarına katkı sağlıyor ve günlük hayatları kolaylaşıyor. Kadınlar günlük hayatlarında daha aktif ve özgüvenli oluyorlar. Böylelikle daha bilinçli bireyler haline geliyorlar. Aslında bu sadece bireysel bir fayda sağlamıyor. Toplumumuz için de bir katkı sağlıyor. Kadınlar öğrendikçe ve günlük hayatlarını kolaylaştıran bir durumu anlattıklarında biz de mutlu oluyoruz” diye duygularını ifade etti.

Okuma yazma kursu, kadınların hayatına yeni bir pencere açıyor

Kursa katılan 68 yaşındaki Gülseren Sakar, okuma yazma öğrenmenin hiçbir zaman geç olmadığının en güzel örneklerinden birisi. Geçtiğimiz yıl okuma yazma öğrenmeyi kafaya koyduğunu ve ardından da Büyükşehir’in kursuna başladığını söyleyen Sakar, “Geçen seneden beri okuyorum. Biraz öğrendim, daha da öğrenmek istiyorum. Eskiden otobüs olsun, hastane olsun, yazıları okuyamıyordum ve zoruma gidiyordu. 2 seneden beri okuyorum. Şimdi otobüse binerken yazıları okuyorum. Dört dörtlük değilim, ama artık okuyorum” dedi.

Böyle bir kursa okuma yazma bilmeyen her kadının gelmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Sakar, “Okuma yazma bilmemek iyi bir şey değil. Hiçbir şey anlamıyor ve hayattan zevk alamıyorsun. Ama bir yazıyı okuyup anladığın zaman, oradan bir şeyler çözüyorsun ve çok güzel oluyor” ifadelerine yer verdi.

Kursa 2023 Ekim ayında başlayan 42 yaşındaki Çiğdem Türk ise, kısa sürede okuma yazma öğrendiğini ve çok iyi hissettiğini belirtti. Okuma yazma bilmediği için hayatın her alanında sorun yaşadığını söyleyen Türk, “En büyük kızım 20 yaşında ve üniversiteye gidiyor. O’na yardımcı olamıyordum. Hastaneye gittiğimde fiş kestirmeyi bile bilmiyordum” diye konuştu. Kursta aldığı eğitim sayesinde telefonda mesaj yazmaya dahi başladığını söyleyen Türk, “Artık çocuklarımla, arkadaşlarımla, ailemle mesajlaşıyorum. Okuma yazma bilmeyenlerin de öğrenmesini tavsiye ederim” dedi.    

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster