Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Kültür, Spor, Yaşam 24 Nisan 2024 52 Görüntüleme

Mersin’de Unutulmaz 23 Nisan

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘Uluslararası Mersin Çocuk Festivali’ ile kentteki bayram coşkusu dört bir yanı sardı. Festival kapsamında Mersin’e gelen 14 ülkeden 350 çocuk, kendi ülkelerine ait gösterilerle izleyenlere unutulmaz bir bayram yaşatarak izleyenleri adeta büyüledi.

Dünya çocukları Mersin’de buluştu

Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde düzenlenen ve 21-22-23 Nisan tarihleri boyunca devam eden festivalde dünya çocukları unutulmaz bir bayram neşesine şahit oldu. ‘Uluslararası Mersin Çocuk Festivali’ Mersinli çocuklara ve dünyanın dört bir yanından gelen çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. Festival sayesinde kentte adeta bir kültür mozaiği oluştu ve dünya çocukları bu festivalde buluştu. Dünya ülkelerinden çocukların bir araya gelerek kaynaşmalarına, barış ve kardeşlik ortamının oluşmasına vesile olan festival, kentte büyük bir memnuniyet ortamı yarattı. Farklı ülkelerden Mersin’e gelerek festival coşkusuna ortak olan çocuklar da gördükleri en güzel festivallerden biri olduğunu vurgularken, Mersin’e hayran kaldıklarını ve tekrar gelmek istediklerini de ifade ettiler.

Mersin sahili bu festivalle rengarenk

Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda dünyanın dört bir yanından gelen Halk Dansları Toplulukları gösterilerini sergilerken, izleyenler de adeta büyülendi. Halk Dansları Toplulukları ayrıca üstü açık otobüs ile kent turu attı ve festival coşkusu tüm şehri sardı.

Etkinliğe; Mersin’den Mezitli Şehit Yiğitcan Çiğa İlkokulu, Yenişehir Mersinli Ahmet İlkokulu, Akdeniz Iğdır Ortaokulu halk dans topluluklarının yanı sıra; Ankara ve deprem illerinden Hatay ile Adıyaman’dan gelen halk dansları toplulukları yörelerine özgü danslarını sergiledi. Festival için yurt dışından gelen; Litvanya, Kazakistan, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Moldova, Romanya, Kuzey Makedonya, Polonya, Bulgaristan, İran, Bosna Hersek, Almanya ve Kosova’dan gelen 350 çocuk kendi ülkelerine ait danslarını yaptı.

Yetişkinler özledikleri bayram günlerine geri döndü

Kentte 7’den 70’e herkesin bayram coşkusuna büründüğü festival sayesinde yetişkinler çocukluklarına dönerek eski bayramları hatırlarken; çocuklar da çocuk kalbini dolduran bu büyük bayram sayesinde neşe ve sevinç içinde bayram coşkusuna doydu. Büyükşehir sayesinde dopdolu geçen etkinliklerle Mersin unutulmaz bir 23 Nisan kutlamasına sahne oldu. Halk Dansları gösterileri öncesinde de Mersin Büyükşehir Belediye Bandosu tarafından birbirinden güzel marşlar çalındı, ebeveynler ve çocuklar doyasıya eğlendi.

Çocuklar bayram sevinciyle koştu

Çocuklara ‘Çocuk Koşusu’ için göğüs numaraları, tişört ve şapkaları Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından verildi. Renkli görüntülere sahne olan Çocuk Koşusu sahilde gerçekleşti. Koşuyu tamamlayan tüm çocuklara madalyaları hediye edildi.

Bütün daire başkanlıkları kolektif çalıştı

Sahilde Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından açılan Üretici Kadın Stantları’na da vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ayrıca çocuk deneyim alanında da çocuklara yüz boyama, resim yapma gibi etkinlikler yapılırken, patlamış mısır, pamuk şeker ve balon hediye edildi. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı çocuklara çiçek hediye ederken, çocuklara kendi elleri ile saksılara diktikleri begonyalar hediye edildi. Ayrıca ‘Satın Alma Sahiplen’ temasıyla barınaktaki sahipsiz hayvanlar alana getirilerek sahiplendirme yapıldı. İtfaiye Dairesi Başkanlığı da hazırladıkları gösteriler ile etkinliğe ayrı bir renk kattı. Çocuklar için hazırlanan parkurda minikler itfaiyeci kostümü giyerek hem eğlendi hem yarıştı. Kurulan zipline ile çocukların eğlence ve coşkusu ikiye katladı. Mini zodyak gösterisi etkinliğe ayrı bir renk katarken, yüksekten ip ile iniş-çıkış gösterisi de izleyenlere adrenalin dolu anlar yaşattı.

Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi tarafından alana getirilen güneş teleskobu ile güneş gözleminde güneş patlamaları ve lekeleri ayrıntılı bir şekilde incelenirken, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan sahnede çocuklara ‘Sanal Gerçeklik Yöntemi ile Bilim Tabanlı Mersin’  tanıtımı yapıldı. Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi EMO Çocuk Kulübü tarafından kurulan alanda da güneş enerjili araba yarışı yapıldı. Çocuklar son ışık bükücü yarışması yaptı.

Künne: “Burada geçirdiğim zamanı çok sevdim”

Festivale Almanya’dan katılan Lisbet Künne, “Bayram çok güzel. Burası çok harika bir şehir ve tekrar gelmeyi çok isterim. Buradaki insanlar çok arkadaş canlısı. Ben zaten farklı kültürleri öğrenmeyi çok seviyorum. Bu festivali çok beğendim, insanlar çok arkadaş canlısı ve bu durum çok hoşuma gidiyor. Burada geçirdiğim zamanı çok sevdim ve tekrar gelmek isterim” diye duygularını ifade etti.

Kausılaıte: “Bugüne kadar katıldığım en güzel festival”

Bosna Hersek’ten Mersin’e ilk defa gelen ve şehre hayran kalan Senede Tabak, “Burada çok mutlu oldum, çok fazla çocuk var. Başka yerlere de gittik ama Mersin çok güzel” dedi. Litvanya’dan gelen Egli Kausılaıte ise, “Çok şaşırdım, bugüne kadar katıldığım en güzel festival. 23 Nisan’ın uluslararası bir festival olduğunu bilmiyordum, öğrenince çok mutlu oldum. Buradaki herkes çok arkadaş canlısı ve çok mutluyum” dedi.

Riza: “Bayram ve festival çok güzeldi”

Bulgaristan’dan festivale gelen Melda Riza, “Bayram ve festival çok güzeldi, aşırı enteresan buldum. Mersin çok güzel, Türkiye’yi çok beğendim. Herkesin kültürünü burada görmüş olduk” diyerek, “23 Nisan kutlu olsun. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e bizi burada ağırladığı için teşekkür ederiz” sözlerine yer verdi. Festivalin mükemmel geçtiğini söyleyen Ukrayna’dan katılan Anastasia Ostapenko, “Mersin’e ilk kez geldim, çok beğendim ve çok eğlendim. Yine gelmeyi çok isterim. Çok güzel bir bayram, her ülkeden insanlar geliyor ve herkesle tanışma şansımız oldu. Herkesin 23 Nisan’ını kutluyorum ve iyi bayramlar diliyorum” dedi.

Kasumllari: “Çok iyi hissediyorum, çocuklara çok değer veriyorlar”

İlk kez Mersin’e geldiğini söyleyen ve çok eğlendiğini vurgulayan Kosovalı Melisa Kasumllari, “Mersin’in eski evlerini gezdik ve çok beğendik. Çok iyi hissediyorum çünkü çocuklara değer veriyorlar” ifadelerine yer verdi. Mersin’e hayran kaldığını söyleyen Kazakistanlı Asinur Nurlankızı, “Birçok ülkeden çocuklar gelmiş, kendi kültürlerini tanıtıyorlar ve çok keyifli. Herkesin 23 Nisan’ı kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Majıdzadeh: “Gördüğüm en güzel festivallerden biri”

Rusya’dan gelen Ilizaveta Ingaçova, “Kendi güzel sanatlarımızı göstermek için geldik. Mersin ve Türkiye’yi çok beğendik. Keyifli bir festival. Buraya geldiğimiz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Başka ülkelerden çocuklarla arkadaşlık kurduk, çok eğleniyoruz” dedi. Kuzey Makedonya’dan gelen Anid Islam da “Festival çok güzel, Mersin’e ilk defa geldim. 23 Nisan Çocuk Bayramınız kutlu olsun” diyerek sevincini paylaştı. İran’dan gelen Elyar Majıdzadeh ise, “Gördüğüm en güzel festivallerden biriydi. Çok güzel bir memleket” ifadelerine yer verdi.

Daniel: “Çok kalabalık ve güzel bir festival”

Festivale Moldova’dan katılan dansçılardan Pinte Daniel, hem Mersin’i hem de festivali değerlendirerek, “Çok kalabalık ve güzel bir festival. Farklı ülkelerden de konuklar var. Hem birbirimizin kültürünü öğreniyoruz hem de dansları görme şansımız oluyor. Çok hoşuma gitti. Mersin’e yeniden gelmek isterim” derken, 23 Nisan’ı da Türkçe kutlayarak; “Mutlu bayramlar” dedi.

Karazişve: “Mersin çok güzel bir şehir”

Gürcistan’tan katılan Meryem Karazişve de, Mersin’e ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini ifade ederek, “Mersin çok güzel bir şehir. Yemekleriniz çok güzel. İnsanlar çok arkadaş canlısı. Burada çok mutluyuz” diye konuştu.

Darye: “Mersin mükemmel”

Festivale Polonya’dan gelen dansçılardan Belova Darye ise “Burada uluslararası ülkelerden gelen hem dansçılar hem de şarkıcıları görüyoruz. Kent mükemmel. Burada olmaktan da çok mutluyum” dedi. Mersin’de kaldığı süre boyunca Türkçe birkaç kelime öğrenen Darye, “Merhaba” dedi. Darye, Türkçe öğrenmek istediğini ifade ederek; “Türkçe sadece ‘Merhaba’ demeyi biliyorum. Buradaki insanlar çok zeki ve misafirperverler. O yüzden Türkçe ve Türk insanı çok ilgimi çekiyor. Hatta bununla ilgili eğitim almak isterim” ifadelerine yer verdi.

6 Şubat depremini yaşayan illerden olan Hatay ve Adıyaman’dan da halk dansları toplulukları Mersin’deydi. Deprem bölgesi Hatay’dan Mersin’e ilk defa gelen ve kenti çok seven Aliye İnan Bolat da, “Burada kültürleri tanıdık, yeni arkadaşlarla tanıştık” dedi. Danslarının da çok beğeni aldığını belirten Bolat, “Ekip olarak buraya yeniden gelmek isteriz” diye konuştu. Adıyaman’dan gelen Edanur Sincan ise, “Mersin çok güzel bir yer. İlk kez geldim. Bayram çok güzel geçiyor ve çok eğleniyoruz.  Kazakistan’dan gelenlerle arkadaş oldum. Burası çok güzel bir yer. Mersin’e 23 Nisan için yeniden gelmek isterim” diye konuştu.

Çocuk Koşusu çok sevildi

‘Çocuk Koşusu’na katılanlardan Roza Doğan, festivali ve koşuyu değerlendirerek, “Bence güzeldi, çocuklar için iyi oldu. Çok kalabalıktı. Koştuk ve eğlendik, aktiviteler yaptık. Koşuda hepimiz birinci olduk, herkese madalya verildi” dedi. Festivalin devam etmesini istediğini söyleyen Doğan,  “Mutlu oldum, devam etmesini isterim” diye konuştu.

“Bütün dünya çocuklarının 23 Nisan’ı kutlu olsun”

Koşuya katılan Miraç Seyrek, 23 Nisan etkinliklerine katıldığı için hislerini, “Bayram güzel, çok sevinçliyiz. Böyle bir organizasyon için Vahap Seçer Başkanımıza teşekkür ediyorum” diyerek ifade ederken; farklı ülkelerden gelen çocuklar için de “Çok mutlu oldum. Bütün dünya çocuklarının 23 Nisan’ı kutlu olsun” dedi.

Ayşenur Boz, Çocuk Koşusu’na katılanlardan. Oldukça mutlu olan Boz, “Koşu yaptık, yüz boyadık. Çok eğlenceli geçti. Hepimiz birinci olduk. Herkesin Çocuk Bayramı kutlu olsun” derken, etkinlikte olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen çocuklardan Ada Şenzeybek, “Kendimi çok iyi hissediyorum. Burası çok güzel ve çok eğlendim. 23 Nisan’ınız kutlu olsun” dedi.

“Mersin’de bu şekilde bir organizasyon Vahap Bey’den önce olmamıştı”

Çocuğuyla birlikte festivale gelen Özge Yiğitalp de çocuğu küçük olsa da bayram coşkusunu yaşaması için getirdiklerini belirterek, “Çocuğum bu ortamı görebildiği için ben çok mutluyum. Çünkü biz çocukken etkinlikler daha sık olurdu. Mersin’de bir dönem duruldu, olmuyordu. Biz de tabi ki kendi çocukluğumuzda yaşadığımız bayram coşkusunu çocuğumuzun da görmesinden dolayı çok mutluyuz. Belediye Başkanımızın da bize böyle bir hizmet vermesinden dolayı da çok mutluyuz. Mersin’de bu şekilde bir organizasyon Vahap Bey’den önce olmamıştı. Biz de eşimle eski günlere döndük ve çok mutlu olduk” ifadelerini kullandı.

Torunuyla birlikte festivale katılan Neriman Güneş, festivalin kendilerine eski bayram günlerini hatırlattığını belirterek, “Çok güzel geçiyor. Atatürk’ümüz anıldığı ve 23 Nisan kutlandığı için çok mutlu ve huzurluyuz. Eskilere gittim, aynı hisleri yaşıyoruz. Atatürk’ümüz bu bayramı çocuklara armağan etmiş. Ne mutlu ki bize, böyle bir armağanı yaşıyoruz. Duygularımı tarif edemiyorum, çocukluğumuza döndük” dedi.

Çocuk Futbol Şenliği’nde tatlı mücadele

Macit Özcan Spor Kompleksi’nde Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi tarafından düzenlenen Çocuk Futbol Şenliği de tatlı rekabetin yaşandığı bir diğer etkinlik oldu. 8 takımın 25’er dakika top oynadığı etkinlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

Şenliğe katılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, 23 Nisan dolayısıyla kentin birçok noktasında etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Futbol Şenliği hakkında bilgi veren Tok, “8 takımının katıldığı bir futbol şenliği düzenledik. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız tüm halkımıza ve çocuklarımıza kutlu olsun” dedi.

“Kazandık, mutluyuz, eğlendik”

Maçı kazanan Yenişehir İdman Yurdu takımından Ali Kaan Kara, “Kazandık, mutluyuz, eğlendik. Çok güzel bir turnuvaydı” dedi. Kara ve takım arkadaşları Başkan Seçer’i antrenmanlarına davet etti.

Macit Özcan Spor Kompleksi’nde yapılan Çocuk Futbol Şenliği’ne katılanlardan Kubilay Çelik, “23 Nisan’da böyle bir turnuvanın düzenlenmesi benim için çok güzel bir şey. Teşekkür ederim” derken, Ömer Kayra Yıldız da, “Çocukların gününde böyle bir turnuva bana güzel bir duygu veriyor. Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu. Top koşturan çocuklardan bir diğeri de Eymen Ege Yön ise, “Buraya eğlenmeye geldik. 23 Nisan’da, çocukların gününde Vahap Başkanımız turnuva düzenlemiş çok mutluyuz” diye konuştu.

Rusya’dan gelen Roman Çennikov da yaşıtlarıyla birlikte hem top oynadı hem 23 Nisan’ı kutladı. Oldukça mutlu olan Çennikov, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” dedi.       

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster