Ana Sayfa Eğitim, Ekonomi, Gündem, Kültür, Yaşam 29 Nisan 2024 34 Görüntüleme

Mersin Büyükşehir, Kardeş Şehir Değişim Programıyla Gençleri Almanya’ya Götürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Projeler Şubesi ‘Uluslararası Kardeşlik, Uluslar Ötesi Birlik’ mottosuyla Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı kapsamında Mersinli gençlere dünyayı tanıma fırsatı sunuyor. Büyükşehir bu kapsamda gençleri, Mersin’in kardeş şehri olan Almanya’nın Oberhausen kentine götürecek. Programa katılmak isteyen öğrenciler için son başvuru tarihi 3 Mayıs. Başvuruların tomultimersin@mersin.bel.tr’ adresine e-posta yoluyla yapılması gerekiyor. Başvuru yapacak öğrencilerin en az 14 yaşında olması ve 19 yaşından gün almamış olması şartı aranıyor.

Büyükşehir’den Mersinli gençlere dünyayı tanıma fırsatı

Mersinli gençlerin değişim programı ile yabancı kültürleri ve coğrafyaları yerinde görebilmesi ve kalıcı dostluklar geliştirebilmesi adına yapılan Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı sayesinde gençler farklı ülkeler görme fırsatı yakalıyor. Program kapsamında bu yaz gençler Almanya’nın Oberhausen kentine gidecek. 3-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak gezi için hazırlıklarını titizlikle sürdüren Büyükşehir Belediyesi, başvuruları almayı sürdürüyor. Bilgi almak isteyenler www.mersin.bel.tr ile Teksin Mersin’in ve Alo 185 üzerinden alabilecek.

Evrim: “Prensip; iki şehir gençleri arasında kültürel, sosyal yakınlaşma sağlamak”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, projeyle alakalı bilgi vererek, “Bu Oberhausen kardeş kentimizle yaptığımız bir proje. Bir yıl onlar bize geliyorlar, bir yıl biz onlara gidiyoruz. Prensip; iki şehir gençleri arasında kültürel, sosyal yakınlaşma sağlamak. İki yıl boyunca karşılıklı bir tanışma ve yakınlaşma vesilesi oluyor. Etkinlikler çok güzel geçiyor. Oberhausen Belediyesi buna çok önem veriyor. Güzel bir proje” dedi.

Benzer projeyi Mersin’in diğer kardeş şehri Kushimoto ile de yaptıklaını sözlerine ekleyen Evrim, hazırlıkların sürdüğünü belirterek, “Çok ciddi bir hazırlık döneminden geçiriyor geçiyoruz. Sıkı bir yönetmelik var, çocukları çok titizlikle seçiyoruz. Genel Sekreterimiz Başkanlığı’nda bir üst kurul oluşuyor. Onlar çocukların dil seviyelerini, temsil kabiliyetlerini inceliyorlar ona göre seçiyoruz. Giden çocukların yüzde 30’u kadar da belediye personeli çocuklarına kontenjanımız var” diye konuştu.

“Yakın dostluklar, güzel hikayeler doğuyor”

Evrim, yapılan gezilerin çocukların kariyer kararlarında da etkili olduğunu kaydederek, “Geçen sene gönderdiğimiz kızlarımızdan biri orada yüksek öğrenime başladı. Böyle çok yakın dostluklar, güzel hikayeler doğuyor. Amaç da bu zaten” diye belirtti.

Programla ilgili dikkat edilmesi gereken konular; 

Veliler; Kardeş Şehirler Öğrenci Değişim Programı öncesinde uçak bileti, vize işlemleri, seyahat sigortası gibi ödemeleri kendileri yapar. Program sırasında yaşanacak sağlık sorunları, seyahat sağlık sigortası kapsamında değilse yapılan harcamalar veliler tarafından karşılanır. Program, karşılıklı ağırlama esasına dayalıdır. Programa katılan öğrenci, bir sonraki değişim programında yurt dışından gelecek olan öğrenciyi ağırlamakla yükümlüdür.

Gerekli Belgeler

Başvuru Formu (mersin.bel.tr adresinden indirilebilir)

Kimlik Fotokopisi

Öğrenci Belgesi (e-devletten alınan belge kabul edilir)

Okul Not Ortalamasını Gösteren Belge veya Başarı Belgesi (teşekkür belgesi, takdir belgesi vb.)

Okuldan Disiplin Cezası Almadığını Gösteren Belge

Adli Sicil Kaydı (e-devletten alınan belge kabul edilir)

Aynı Hanede İkamet Eden Kişilerin Adli Sicil Kayıtları (e-devletten alınan belgeler kabul edilir) Aile Nüfus Kayıt Örneği (e-devletten alınan belge kabul edilir)

Aile Hekiminden Alınacak Sağlık Raporu

Onaylı Veli Muvafakat Belgesi (kurul değerlendirme sonucundan sonra istenecektir)

2 Adet Vesikalık Fotoğraf (kurul değerlendirme sonucundan sonra istenecektir) Belirtilen başvuru belgelerinin tomultimersin@mersin.bel.tr adresine e-posta yoluyla son başvuru tarih ve saatinden önce eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir.   

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster