Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Son Dakika, Tarsus, Yaşam 11 Temmuz 2023 103 Görüntüleme

EMEKLİLER İŞ-KUR’a TOPLU İŞ BAŞVURUSU YAPTI

Tarsus Tüm Emeklilerin Sendikası 11.07.2023 Salı günü Tarsus İŞKUR binası önünde eylem gerçekleştirdi.
Sendika üyeleri emekliler, Çalışma ve İş Kurumu İlçe Müdürlüğü’ne “ Emekliyim. Emekli maaşım geçinmeme yetmediği için çalışmak istiyorum. Yaşıma ve mesleğime uygun iş bulunması için gereğinin yapılmasını arz ederim “yazan dilekçeleri doldurarak iş başvurusunda bulundular.
Tüm Emeklilerin Sendikası Tarsus Şube Başkanı Hüseyin Pala basın açıklamasında şunları söyledi:
“ Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan, bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise bu daha iyi günlerimiz diyor. Esas tufan sonra gelecek. Yerel seçimler sonrası düşünmek ürkütücü deniliyor.
Hani “Verin yetkiyi, görün etkiyi” denmişti.
Anlaşılan emekli ve emekçi nasıl yolunacakmış, ülke kaynakları birilerine, birilerinin siyasi hesaplarına nasıl peşkeş çekilecekmiş! Etki buymuş.2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarımız ortalama % 52 eridi.1 Temmuzdan itibaren gelen zamlar alım gücümüzü çok düşürdüğü apaçık ortadayken, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan % 25 artış kabul edilir değildir.
Hâlihazırda kesin açıklanamamakla birlikte, sayısı 9 milyon tahmin edilen emeklinin 7500 lira civarında maaş aldığı ve emeklilerin çok önemli bir bölümünün kök maaşları da 7500 Tl’ nin çok altında olduğu biliniyor. Yapılan %25 maaş artışları, kök maaşlar üzerinden olacağından bu arkadaşlarımızın çoğunluğunun maaşları hiç artmayacaktır. Az bir kesiminin de maaşları çok cüzi miktarda artacaktır.
Torba yasaya bakılırsa EYT ‘lilerin de maaşlarında bir artış olmayacaktır. Zam furyası şimdiden kasıp kavuruyor. Dün maaş artış taleplerimizi bugün güncellemek zorunda kaldığımız garip bir sosyo ekonomik sistemle karşı karşıyayız.7 Temmuz ‘da en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilme talebimizi, yeni zamlardan dolayı 8 Temmuz’da 15.000 lira olarak revize ediyoruz.
Ne yazık ki çok sayıda, hatta çok emeklinin maaşlarında tek kuruş artış olmadan 7500 liraya talim edecekler. Artık emekliler İŞKUR kapısında iş ararken, yükselen gıda fiyatları nedeniyle aşevi kapılarında, akşamları Pazar atıkları toplarken Pazar yerlerinde sık sık göreceğiz. Hatta kayıt dışı ,çok kötü koşullarda ,köle ücreti ile çalışmalarına daha çok tanık olacağız.
O da iş bulunabilirse !
Artık Belediyelerin emekliler için de aşevleri açmaları gerekecek. İktidardan umudunu kesen emekliler, belediyelerin emeklilere sahip çıkmasını bekler oldu. Çünkü iktidar emeklisine sahip çıkmıyor. Utanılacak bir durum. Bütçeyi talan edenler, kur korumalı mevduatlara, dolar garantili ihalelere, yandaşlara, cemaatlere para aktarmada, teklemeyenler, emekliye gelince kırk dereden su getiriyorlar. Nasıl olsa seçim geçti diyerek faturayı halka yıkıyorlar.
Bu çevrenin yeniden iktidar olmasından dolayı emeklilerin payı ne kadardır bilinmez. Ancak bu durumda emekliler sorumlu tutulamaz. Ne yazıktır ki yeni despotizm sistemi algı yaratarak, bütün devlet gücünü kullanarak, toplumsal rıza üreterek iktidarını sürdürüyor. Bu toplumsal rızasının, derin toplumsal yoksulluk yaratacağı anlaşılana kadar da “Atı alan Üsküdar’ı geçiyor ” Tek sosyalleşmenin parkta aç susuz paydaşları ile oturmak olan emekliler isyandadır. Utanması gerekenler utanmadıkça, yapılması gerekenler yapılmadıkça, emeklinin çilesi bitmeyecektir.
Buradan Emeklilere sesleniyoruz: Örgütlenin.. Güçlü bir örgütlenme olmadan iktidar emeklileri yok saymaya devam edecektir. Tüm Emeklilerin Sendikası günlerdir emekliye reva görülen bu derin yoksulluk ve haksızlığa karşı demokratik tepkilerini hayatın her alanına yayarak kamuoyunu bilgilendiriyor ve iktidarı uyarıyor. Uyarılarımız ve etkinliklerimiz kesintisiz sürecektir.
İnsanca yaşama hakkımızı alana kadar demokratik zeminde fiili ve meşru mücadelemiz devam edecektir. Emeklilerin taleplerini daha güçlü seslendirmek için bütün emeklileri emekli örgütlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.
Sen yoksan olmaz kardeşim. Sensiz asla olmaz.
TÜM EMEKLİLERİN SENDİKASI “

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster