Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Tarsus 12 Haziran 2024 20 Görüntüleme

EĞİTİM SEN TARSUS: “LAİKLİK VE BİLİM KARŞITI MÜFREDATI REDDEDİYORUZ!”

Tarsus Yarenlik Alanı’nda basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Tarsus Şubesi, Başkan Bülent Keser’in öncülüğünde Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2024/2025 eğitim öğretim yılında uygulanacak yeni müfredat değişikliklerine sert tepki gösterdi.
Başkan Keser, “Laiklik ve bilim karşıtı müfredatı reddediyoruz” diyerek MEB’in hazırladığı taslak programların eğitim alanında örgütlü sendikalar ve kamuoyundan uzak şekilde gerçekleştirilmiş olmasını eleştirdi.
Keser, açıklamasında şunları söyledi:
“LAİKLİK VE BİLİM KARŞITI MÜFREDATI REDDEDİYORUZ!”
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz yıllar içinde defalarca değiştirilen, eğitim müfredatında bir kez daha kapsamlı değişiklikler yapmış ve taslak programları yayınlamıştır. 2024/2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanacak olan müfredat gibi önemli bir konuda yapılan hazırlıkların eğitim alanında örgütlü sendikalar ve kamuoyundan uzak şekilde gerçekleştirilmiştir.
Eğitimin ihtiyacı Cumhur İttifakının ihtiyacı değildir. Yapay zekanın, uzay yolculukları çağının; internet-bilgisayar-bilişim diye özetleyeceğimiz bu çağın ihtiyacı hiç değildir. 21.yüzyılda eğitimde uygulanacak eğitim programı bu önerilen program olamaz.
Öyleyse bu iktidar ne yapıyor?
Çağın dışına düşmüş, benimsenmeyen ve bir türlü başarılı olamadığı kendi kültürel ve ideolojik hegemonyasını oluşturmak istiyor.
“Bilmiyorlar ki tarihin tekerleği geriye dönmez”
Bilimin, teknolojinin, iletişimin bu denli geliştiği bir dönemde zannediyorlar ki dindar nesil yetiştirecekler… Dinin bile içerik olarak farklılaştığı, millet denilen şeyin dünya vatandaşlığına döndüğü günümüzde Sünni Türk, milli ve manevi değerlerine sahip gençlik yetiştirmek istiyorlar.
Milli ve manevi değer ne demek mesela? İnsanlık artık bir milliyet, vicdan bir din olarak yorumlanır ve kabul edilirken, hiçbir Müslüman neredeyse kendi ülkesinde yaşamak istemez ve göç yollarında ölürken hangi dinden, hangi Müslümanlıktan bahsediyorlar anlaşılması mümkün değil.
Ulusal sınırların anlamının kalmadığı, dünya vatandaşlığına giden bu çağda AKP-MHP koalisyonu, bu halka ve bu halkın çocuklarına sizi uyutmak için masal anlatacağız diyorlar. İmam Hatip mezunlarının, kendi çocuklarını örnek göstererek, nerelerde okuduğunu övgüyle söylüyorlar. Halbuki kendi çocuklarının Cumhurbaşkanı çocuğu olmak dışında bir vasfı yok.
Dünyada eğitim büyük bir devinim ve atılım gerçekleştirirken, bizim ülkemiz bir Bakan ve ekibinin, Saray ve şürekasının anlamayacağı ‘ben yaptım oldu bittiyi kabul edemez. Bugün resmi olarak kabul etse bile gerçekte bu müfredat uygulanamaz ve kabul edilemez.
Eğitim müfredatı, öğrencilere yaşamı bir bütün olarak kavramayı hedefleyen, çocuk ve gençlerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek öğrenme yaşantılarını içeren laik ve bilimsel bir içerikte olmalı, çok dillilik temellinde anadili eğitimini esas alan yeni ve demokratik bir müfredat hazırlanmalıdır.
Hazırlanan müfredat gerici dinci olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren, kadınların bakım emeğini yok sayan ve gelenekçi aile yapısını kutsallaştıran bir müfredatı tanımıyoruz. Kız çocuklarımızı eşit, bilimsel ve karma bir eğitim ile okullarımızda yetiştirmek hepimizin görevidir.
“Değer” denilen şey insanlığın ve çağın ortak değeri ise hayat bulur. Yoksa bugün iktidar olma vasfını bile yitirmiş bu İttifakın “değer” diye yutturmaya çalıştıkları, dini sosa bulanmış bir değerler manzumesi olamaz. Kaldı ki “değer” dersle verilecek bir uygulama da değildir. Yalandan başka şey bilmeyen, yolsuzluktan, kendi konfor ve çıkarlarını düşünmekten başka bir şey yapmayan; halkı yoksulluk ve sefalete sürükleyen dolayısıyla adını andıkları tüm değerleri ayaklar altına alan bu iktidarın “değer, milli-manevi değer” diye haykırdıkları yalanlarına kimse inanmaz.
Değerli halkımız,
Bu iktidar giderayak çocuklarımızın ve gençlerimizin ruh sağlığıyla oynuyor. Kendi cinsiyetçi, tekçi, ötekileştirici anlayışlarını körpecik beyinlere vermek; çağıyla uyuşmayan, teknoloji ve bilimden uzak, medeni insanlık dünyasından çıkacak bir geleceğin peşine düşmüş durumdalar. Biz kabul etmiyoruz siz de etmeyin. Kendi çocuklarını Amerika’da, Avrupa’da en iyi koşullarda okutmak isteyenler bize Orta Çağı gösteriyorlar.
Eğitim müfredatı olmaktan çok uzak olan ve tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı dini esaslara dayalı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm kamuoyu ile birlikte bilime ve laik eğitime açıkça meydan okumak anlamına gelen müfredat değişikliklerine karşı birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.
Tüm siyasi partileri, demokratik ve sivil toplum örgütlerini bu gerici-ırkçı iktidarın ihtiyacı doğrultusunda yapılmak istenen müfredat ve ders programlarına karşı çıkmaya çağırıyoruz.
Bu müfredatı; 100 yıl öncesinin hayalini 100 yıl sonrasının hedefi olarak planladığı için
Bu müfredatı; ülkenin ve çocukların geleceğini mevcut iktidarın kendi ikbaline kurban ettiği için
Bu müfredatı; LAİK, BİLİMSEL, DEMOKRATİK EĞİTİME, KARŞI olduğu için reddediyoruz!”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster