Ana Sayfa Gündem, Yaşam 27 Mayıs 2024 42 Görüntüleme

Başkan Seçer, Ziraat Mühendisleri Odası’nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Başak Balosu’na katıldı.

Sultaşa Otel’de düzenlenen baloya Başkan Seçer’in yanı sıra; Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Okan Özkaya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol ve Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi üyeleri katıldı.

Seçer: “Ziraat mühendisliği kutsal mesleklerden biridir”

Meslektaşlarıyla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, ziraat mühendisliğinin kutsal meslekler arasında olduğunu belirterek, “Üretim ve gıda olmazsa insan hayatı olmaz, devam etmez. Sadece bölgemizin ve ülkemizin değil; dünyanın şu anki sorunu, gıda, gıdaya ulaşım ve gıda arzı” dedi. Türkiye’de de en büyük sorun alanlarından bir tanesinin tarım sektörü olduğuna dikkat çeken Seçer, “Uzun yıllardır Türkiye’nin mevcut yapısı, koşulları, şartları, bölgeye ve dünyaya tarım ürünleri konusundaki yaptığı ihracat, ticaret gibi bütün bu önemli özellikler bir tarafa alınıp ülkemizde uzun boyutlu, sürdürülebilir, istikrarlı bir tarım politikası uygulandığını söyleyemeyiz. Ülkemiz verimli tarım topraklarına sahip bir tarım ülkesi. Toplumumuz tarım toplumu olarak değerlendirilir” sözlerine yer verdi.

Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle üreticinin üretmekte sorun yaşadığını kaydeden Seçer, “Bundan sonraki süreçte Türkiye’nin, tarım sektörüne siyasal bakış açısıyla bakmayan ve işinin ehli yöneticiler tarafından yönetilmesini umut ediyorum. Uygulanan makro politikalar Türkiye şartlarına, toplumumuza uygun olursa uzun yıllardır sektörümüzün yaşadığı sorunlardan bir an önce çıkabiliriz” diye konuştu.

“Tarıma desteği her yıl artırarak devam ettireceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye olarak Mersin’de üretici için çalıştıklarını kaydeden Seçer, “Biz yerel yöneticiler olarak yetkilerimizden kaynaklanan gücümüzle tarım sektörüne de bütçe ayırabiliriz, projeler geliştirebiliriz ve destekler yapabiliriz. 2019 yılında göreve geldiğimiz günden bugüne kadar uygulamamız tam da bu anlayışta oldu. Özellikle küçük aile işletmeleri ve üretici kadınlar bizim hedef kitlelerimiz oldu. Bitkisel üretimden hayvancılığa kadar her alanda yaptığımız dokunuşlarla bölgenin tarımsal üretimine önemli katkılar yaptık. Her yıl da artırarak devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Seçer’den ziraat mühendislerine iş birliği çağrısı

Ziraat Mühendisleri Odası üyelerine seslenen Seçer, projelerde ortaklaşma çağrısı yaparak, “Biz Büyükşehir Belediyesi’yiz, mutlaka her anlamda sizlere güç, cesaret ve güven verebiliriz. Çok iyi işler çıkarabilirsiniz, yeter ki bunu hep beraber isteyelim. Başkanımıza da zaman zaman söylediğim talebimi yineliyorum; sizlerle iş birliği yapmak ve sizlerin bilgi birikiminden yararlanmak isteriz. Beraberce Mersin’e, Mersin halkına ve Mersin’deki üreticilerimize katkı yapmak isteriz” dedi.

Prof. Dr. Özkaya: “Geleceğe dair umutlarımızı ve hedeflerimizi paylaşmak için toplandık”

Meslek büyüklerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Okan Özkaya, mesleği daha da ileriye taşımak için çalıştıklarını vurgulayarak, “Tarım hayatımızın her anında büyük bir öneme sahip olup, insanlığın varoluş tarihinden itibaren bugüne kadar stratejik bir sektör olarak bilinmektedir. Toprağın bereketini ve emeğin karşılığını görebilmek için her gün büyük özveriyle çalışan siz değerli meslektaşlarıma şükranlarımı sunmak isterim. Bugün burada yalnız mesleki başarılarımızı kutlamak için değil, aynı zamanda geleceğe dair umutlarımızı ve hedeflerimizi paylaşmak için toplandık” diyerek, eğlenceli de bir gece olmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Okan Özkaya tarafından Başkan Seçer’e plaket takdim edildi. Balo; müzik dinletisinin ardından sona erdi.   

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster